פורום
ניווט בפורום

כאב בשן שאין לו ממצא

ציטוט

אכלתי לפני כשבועיים משהו קשה על השיניים בצד ימין. מאז יש לי שם כאבים כל פעם שאני אוכל, יש גם גלי כאב כשאני עושה גרפסים (יכול להיות בגלל שהלסת זזה), כשאני שותה קר וגם כשאני שותה קפה. מצד שני כשאני שוכב במיטה לרוב הכאב לא מורגש ואין בעיה לישון איתו.
הייתי כבר פעמיים אצל שני רופאי שיניים, הם צילמו ואמרו שהם לא רואים כלום בצילום- אין דלקת והם לא רואים סדק או משהו שמסביר את הכאבים. נראה לי שהכאבים בשן טוחנת לפני האחרונה למטה בצד משאל שחלק מהקיר שלה שבור אבל מעל החניכיים, יש שם סתימה גדולה ישנה (לפני 25 שנה אלמגם). אולי זה גם מהשן לצידה אבל הלשון תמיד הולכת לחלק החיצוני של האיזור השבור בשן. הכאבים מפריעים, אני משתדל לא לאכול על הצד הזה אבל גם אם אני לא אוכל, עצם הפעלת הלסת כנראה גורמת לכאבים.
הרופא אמר שאם הכאב לא נסבל, אז זה טיפול שורש, אני רק מפחד שיעשה טיפול שורש לשן הלא נכונה או שזה משהו בחניכיים (למרות שם לא נפוחות, יש כאב מסוים כשאני מעביר חוט דנטלי באיזור). האם יש מצב שיש בעיה בשן שלא רואים בצילום רנטגן? מה עוד אפשר לעשות? תודה.

ציטוט

ועוד משהו - גם לי קורה לפעמים שמטופל מתלונן על משהו ואיני מוצא משהו מיוחד, ודווקא כשהוא בא לבדיקה הכל נראה תקין ולא כואב... ואז אני אומר לו - כשיתחילו הכאבים שוב - תבוא בהקדם למרפאה ואל תחכה, אפילו תהיה האחרון באותו יום - רק לכמה דקות שאבחן מה בדיוק כואב לך ברגע האמת - ואז לפעמים מתגלה כך הבעייה, וכך גם בקלות יהיה הפתרון

ציטוט

הבט, שני רופאי שיניים בדקו אותך כולל בדיקה קלינית בחלל הפה וכן בדיקות רנטגניות - אין כל סיכוי שאני אוכל לאבחן דרך האינטרנט בצורה מקצועית. הייתי בודק עם הרופאים האלו אם יש סיכוי לבדוק שהורדת הגובה בסתימה שנראית שבורה או החלפתה לחדשה יכולהל לשפר את המצב, כמובן גם לעשות בדיקה של החניכיים (למשל אם יש סדק באחד השורשים בהמשך יופיעו סימנים רנטגניים וסימנים קלינייים לנ"ל), וגם לשקול התייעצות עם מומחה לטיפולי שורש. אבל כאמור אלו רק עצות כלליות ולא מהוות בשום אופן אבחנה או תכנית טיפול כתחליף לבדיקה האישית עם הרופא האישי שלך

ציטוט

הסתימה לא שבורה לפי הצילומים, רק קיר השן הפנימי שבור אבל מעל החניכיים. זה לא תמיד כואב אבל אם אני אוכל על זה זה כואב. הסתימה שם היא סתימת אלמגם לפני כעשרים ושלוש שנה וכנראה די עמוקה- אני מבין שאין טעם להחליף כזו סתימה ואם יש כאבים אז זה רק טיפול שורש- מבנה-כתר. מה שאני שואל הוא האם רופא השינים רשאי לעשות את זה גם ללא משהו שהוא רואה בצילומים, ללא אבחנה, אלא רק על סמך זה שהמטופל אומר לו שכואב לו...

ציטוט

מה זאת אומרת "האם רופא השינים רשאי לעשות את זה גם ללא משהו שהוא רואה בצילומים, ללא אבחנה" ??? אף רופא לא יבצע שום טיפול ללא אבחנה. לפחות אף רופא סביר. אבל אתה פשוט טועה בנקודת המוצא שלך - האבחנה היא לא רק מה שרואים ברנטגן. למעשה יש דברים רבים שלא רואים ברנטגן. האבחנה היא האוסף של כל הממצאים שהרופא רואה/מרגיש/שומע/מצלם - בדיקה קלינית + רנטגנית + סיפור המקרה + בדיקת החניכיים והעששת אם יש וכולי. 

אם יש לך שאלות לרופא האישי שלך לגבי האבחנה ותוכנית הטיפול - לגיטימי לגמרי. 

כדאי לקרוא את ההסברים במאמר הבא: 

בדיקות שונות וסוגי צילומים במרפאת השיניים - מושגים והסברים

התחברות

בודק...