פורום
ניווט בפורום

החלפת סתימות אמלגם

ציטוט

היי,
לפני כשבוע הייתי בבדיקה אצל רופא שיניים לאחר שסבלתי מכאבים כלליים בשיניים "ללא הסבר" ולאחר בדיקות אצל מספר רופאי שיניים שמצאו "כלום" מלבד אולי נסיגה בשן טוחנת שיכולה לגרום לכאב.
כל הרופאים (ואציין כי מדובר ברופאים נחשבים בעיר מגורי) טענו כי הכאב הוא ככל הנראה כתוצאה מרגישות יתר בשל מחלת הפיברומיאלגיה ממנה אני סובלת.
הרופא האחרון אצלו הייתי (ד"ר XXXX) אליו הגעתי אחרי המלצות ציין בראש ובראשונה כי סתימות האמלגם שיש לי בשיניים מחריפות את הסימפטומים של הפיברומיאלגיה ומומלץ שאחליף אותן.
בנוסף מצא הרופא 3 סתימות חדשות שצריך לבצע אותן "לא ראו" הרופאים הקודמים כשמדובר בפרקי זמן של חודש בהגזמה מרופא לרופא (,לא נעים לי לציין כמה פעמים ביקרתי אצל רופאי שיניים בחצי שנה האחרונה ובחודש באחרון בפרט).
בשלב זה אני כבר לא יודעת.למי להאמין מרוב בדיקות, צילומים ואבחנות.
א. האם כדאי להחליף את סתימות האמלגם באופן כללי?
ב. ידוע כי סתימות לבנות יכולות לגרום לרגישות יתר האם זה נכון? והאם לאור הפיברומיאליגיה כדאי להסתכן ולהחליף אותן?
ג. האם רגישות לחום בשן בזמן לעיסה (לשניה שתיים) מעידה בהכרח על בעיה דנטלית בשן או לחילופין רק רגישות חולפת?
(בשן המדוברת 47 לא נצפתה בעיה בחצי השנה האחרונה על ידי כל הרופאים שהייתי אצלם מיליון פעם בערך וגם לא אצל ד"ר XXXX )

אני יודעת שלא נהוג להמליץ בפורום על רופאים אך יחד עם זאת אני מיואשת ולאחר בירורים ארוכים בשל כאבי שיניים ולסתות אצל כל המי ומי (נוירולוגים, נוירוכירורגים, פה ולסת, מומחה לכאב וכו') אני חייבת לדעת שלפחות הפעם אני בידיים טובות ושאכן אבחנו כראוי.
אני מבקשת בכל לשון של בקשה עזרה.

ציטוט

ראשית אני ממש מודה לך על תשובתך שכמו תמיד מקצועית ומפורטת.
אך מה לגבי רגישויות שיכולות להיגרם כתוצאה מסתימות לבנות במידה ואבחר להחליף את סתימות האמלגם?
ובכל זאת מה גבי הרופא שציינתי את שמו?
עברתי כל כך הרבה אבחונים חלקם שגויים, חלקם לא, חלקם נמנעים מלטפל משלך הפיברומיאלגיה כך שאני ממש אובדת עצות וחוששת להתחיל טיפולים על מנת לא לגרום נזק נוסף

ציטוט

רשיות תמיד יכולה להופיע, בין אם סתימות לבנות ובין אם סתימות אמלגם (אפורות, מתכתיות), ובדרך כלל נלווית לסתימות מאוד עמוקות שקרובות לעצב. כל מקרה לגופו. ביצוע בטכניקה הנכונה מפחית למינימום אם בכלל.

לגבי הרופא ששאלת עליו ובכלל - בפורום איננו נותנים המלצות או דיסהמלצות לגבי רופא כלשהו / מרפאה כלשהי. 

ציטוט

אישית איני מכיר קשר ישיר בין סתימות אמלגם לבין פיברומיאלגיה. ראיתי אתרים שונים שבאופן כללי הינם נגד אמלגם וטוענים לבעיות בריאותיות הקשורות בחומר, אך לא מצאתי מחקר מבוסס לגבי אמלגם ופיברומיאלגיה במאגר הידע הרפואי העולמי (pubmed).

בהחלט ייתכן שעוצמת הכאב שאת חווה כאשר ברקע יש פיברומיאלגיה הינה קיצונית יותר מאשר אצל מטופל אחר, מאם יש לך בעיות בשיניים אלו, למשל סתימה לקוייה או חור חדש

אין לי כל דרך מהאינטרנט לקבוע אם האבחנות שבוצעו תקינות ותוכנית הטיפול הינה טובה והולמת את המצב. באופן כללי הגישה היא שאם סתימות ישנות בפה (אמלגם או אחרות) הינן במצב תקין, אין צורך להחליפן. האם המצב יוטב? אם יש סתימה שבורה או עששת חדשה בוודאי שכן.

אפשרי גם לקבל ייעוץ מרופא שיניים שהוא מומחה ברפואת הפה, למשל.  

התחברות

בודק...