פורום
ניווט בפורום

חשד לסדק בשן

ציטוט

לפני כ- 4 שנים בוצע לי טיפול שורש בן 15 שעבר בהצלחה ללא סיבוכים מיותרים ובוצע כתר חרסינה.
כשנתיים לאחר מכן הכתר נפל והודבק בחזרה אולם מאז החלה רגישות בשן שבדיקות יחוזרות ונשנות במרפאה העלו שהכל תקין.
לפני כחצי שנה החלו כאבים משמעותיים מאוד בשן.
הכאב יכול להיות ספונטני, בלעיסה (לא כאב חד) ויכול להימשך שעות ואף ימים ארוכים.
בבדיקות נוספות אצל מספר רופאים ציינו כי טיפול השורש מצויין והכתר מעולה.
לרופא האחרון הגעתי בייאוש והוא לראשונה שלח אותי למומחית לטיפולי שורש ששלחה אותי לסי.טי.
בבדיקה טענה כי טיפול השורש מצויין אולם בסי.טי היא חושדת שישנו פס בשן שייתכן וזה סדק בשן אולם לא בטוחה בכך בכלל.
לדבריה במידה ויש סדק ישנה נסיגה של עצם וכיס חניכיים שאצלי לא קיימים כלל וישנם כאבים קלים בנקישה על קיר השן החיצוני.
מאחר והרופאה אינה בטוחה בסדק היא ביקשה להסיר בתור התחלה את הכתר ולשים כתר זמני למספר שבועות ולבחון אם יש הקלה ואכן ישנה הקלה קלה אך עדיין עואב מעט בלעיסה.
לדבריה במידה והכאבים יימשכו יש לבצע חידוש טיפול שורש שייתכן שאף הוא יסתיים בעקירה במידה והכאב לא יחלוף.
אציין כי ברקע ישנה פיברומיאלגיה וכאבי פנים ושיניים נודדים ולפיכך עושה רושם שהרופאים נזהרים מאוד בטיפול בי ולעניות דעתי נמנעים במכוון.
במעקב אצל מומחה לרפואת פה ציין אף הוא שאינו מבחין בסדק בשן ושטיפול השורש נראה מעולה.
להמלצתו אין לבצע שום טיפול משום סוג בשן.
ואחרי כל זאת הכאבים עדיין ישנם גם אם בעצימות נמוכה וככל הנראה מאחר ואני נמנע ללעוס על השן הנ"ל.
מה עוד ניתן לעשות בכדי לדעת בודאות אם יש סדק בשן? האם יש צילום נוסף שניתן לבצע?
אין לי עניין לבצע טיפולים מיותרים בייחוד על רקע הפיברומיאלגיה אך יחד עם זאת הייאוש כבר השתלט והכאבים הללו פוגעים משמעותית באיכות החיים שלי עד כדי ביטול טיסה ברגע האחרון וירידה משמעותית במשקל.
אין סכום כמעט שלא אשלם על מנת לטפל בכאב אחת ולתמיד גם במחיר של עקירה בהנחה שזה הפיתרון.
אני מיואש לחלוטין ובדיכאון קשה על רקע הכאבים בשן הזו והכאבים הנוספים ספה ובשיניים.

ציטוט

מתסכל מאוד. אבל אני בוודאי לא אוכל לענות לך במדוייק או לאבחן דרך האינטרנט. בהחלט יש מצבים שגם אנו הרופאים הותיקים ו/או המומחים לא מצליחים לפתור בקלות או להגיע לאבחנה בקלות, במיוחד אי אפשר רק להתסמך על צילומי רנטגן דו מימדיים, ויש עוד בדיקות כאמור. על כן בהחלט מבצעים אלימינציה מושכלת. הכתובת הנכונה לאיבחון הנ"ל היא מומחה לטיפולי שורש והיא צודקת, יש צורך בהסרת הכתר הקבוע ואיבחון עם כתר זמני, במקביל לבידקת צילומי CBCT תלת מימדיים של השן הכואבת. אם אין ברירה - לנסות חידוש טיפול שורש. אם אפשר להגיע לתוצאה טובה ולא מאבחנים סדק, אולי יוקל לך, ולאחר מכן מבנה חדש וכתר חדש. לאחר מכן אכן מומחה לרפואת הפה יכול לנסות ולתת מרשמים לתרופות שיינתנו למספר שבועות / חודשים בהתאם למצב השן כן בהתחדשב בפיבורמיאלגיה. האופציה האחרונה היא כמובן עקירה, אם לא תהיה ברירה ומאובחן סדק בשורש.

התחברות

בודק...