פורום
ניווט בפורום

שן שבורה החלפת סתימה או טיפול שורש

ציטוט

שבוע טוב.
הנושא- התייעצות בנוגע לשן שבורה.
הארוע- השבוע לעסתי סוכרית גומי. הרגשתי משהו קשה חשבתי שמדובר במשהו שבתוך סוכריה ואז גיליתי ,כי נשבר משהו.
חשבתי שזה חלק מסתימה בשן שיש לי בה סתימה ישנה כנראה של 20 שנה אולי יותר ואז התברר שמדובר בחלק קטן ממש מהשן.

מדובר בשן טוחנת סמוך לחיך בצד הפנימי הקרוב ללשון ולא בחלק החיצוני בסמוך ללחיים.

אין לי כיום רופא שיניים קבוע .
אני עם שיניים בריאות יחסית ומטפל בעיקר באבנית ובדיקה שיגרתית.
אין לי כיום רופא שאני מכיר וסומך עליו.

הלכתי לרופא בקופת חולים סמייל ושמה נעשה צילום בשן ונאמר לי שקשה לדעת .
יתכן וצריך לעשות סתימה יתכן וצריך לעשות טיפול שורש של סדרה של טיפולים עם כתר .

אני חושש מהטיפול ולא יודע על מי לסמוך.

נאמר לי כי צריך לפרק את הסתימה ורק אז רואים את מצב השן.

אני חושש שיעשו לי טיפול שורש מיותר.

הבעיה היא שאם פותחים את הסתימה הישנה, אני לא יכול להשאיר אותה ככה וללכת להתייעץ עם רופא אחר

בה כרגע אני לא מרגיש כאבים אולי קצת חוסר נוחות כי הסתימה קצת דוקרת ואני נמנע מלאכול באותו צד

אני מבקש איזו עצה טובה בענייו

תודה

ציטוט

ראשית היה אפשר להחליק לך מעט את האיזור השבור שמציק ושורט. פעולה קלה ופשוטה שלוקחת מספר שניות ואף ללא הרדמה. שנית, אכן לעיתים גם אנו הרופאים לא יודעים אם נסלק את הסתימה הנרחבת שקיימת יישאר מספיק חומר שן בכדי לבצע סתימה חדשה שמשילמה גם את החלק השבור, ולעיתים מתברר שמתחת לסתימה הישנה יש נזק נוסף (ריקבון למשל) והנזק נרחב מכדי לטפל בו בצורה שמרנית, ואז נבצע טיפול שורש מבנה וכתר. לגבי רופא אישי - אם אינך מרוצה מהרופא בקופ"ח תוכל לבחרו רופא פרטי אישי, כמובן.

ציטוט

שלום

תודה על התגובה המהירה והענינית

רציתי לשאול עוד נקוה בהקשר ולפיה נאמר לי ע"י רופא שכבר פרש כי קודם כל יש לבדוק אם השן חיה או לא זא האם מגיבה לקור וכו'
ואז לכאורה שייך רק לתקן את הסתימה

האם האמירה הזו נכונה?

ציטוט

בוודאי, יש מגוון נרחב של בדיקות במרפאת השיניים שמבצעים עם רופא השיניים האישי בכדי להחליט מהו מצב של השן ואיזה טיפול יתאים

ציטוט

שלום,

אשמח לקבל ייעוץ נוסף , זאת לאחר שפניתי אל רופא שיניים שהוא קרוב משפחה אך מעולם לא טיפלתי אצלו.

לצערי, אני מבולבל עוד יותר לאחר שפניתי אל רופא שיניים פרטי שהסתכל על השן ועשה צילום, באותו אופן שנעשה במרפאות סמייל.

הרופא אמר שזה נראה לו פחות חמור מטיפול שורש אבל יש צורך בטיפול עם כמה אפשרויות.

לדבריו יש ריקבון בחלק מהשן ואולי במקום נוסף ( מה שמשום מה לא ראה רופא ותיק בקופ"ח
הסתימה קרובה לחניכיים ועמוקה יחסית.

החניכיים גדלו מאז שנשברה השן ויש צורך בטיפול עם לייזר- זה הגיוני?

הוא מציע או לשחזר את השן ,( יש דפנות דקות של השן), עם כל מיני חומרים שאיני זוכר את שמם וניקוי הריקבון. וזה מתבצע בטיפול אחד.
דבר כזה לדבריו לא מחזיק שנים רבות.

/אפשרות נוספת היא לעשות שחזור באמצעות חרסינה אבל לא כתר,בשתי טיפולים

לוקחים מידות ובטיפול נוסף מדביקים זאת

היתרון שזה אמור להחזיק יותר זמן ונראה גם יותר אסתטי כנראה

העלות הרבה יותר גבוהה מהטיפול הראשון.

האם ההצעות הלו נראות הגיוניות בכלל כשמצד שני רופא בקופח סמייל ראה את אותו הפה והצילום ואמר אולי צריך לתקן את הסתימה או טיפול שורש

אני ממש לא יודע מה לעשות

האם במידה וב"ה אין לי כאבים ניתן להמתין עם הטיפול עד שאדע בדיוק מה צריך לעשות.

ציטוט

ראשית שוב אדגיש כי אין לי כל יכולת לאבחן את מצבך דרך האינטרנט. מה גם שאינך זוכר על מה בדיוק דיברו מבחינת הטיפולים / חומרים.

שנית, לכל מצב בהחלט ייתכן שמנסים לבצע משהו שמרני אם אינו מצליח, להמשיך לפתרון הבא.עוד נקודה למחשבה היא שאם אינ

לבסוף, במרפאה פרטית איכותית סביר להניח שיהיו טכניקות / חומרים / מיכשור שונה ואולי גם מתקדם לעומת קופ"ח.

ההחלטה הסופית מן הסתם היא שלך. בכל מקרה, אם לטפל עם רופא א' או רופא ב', קופ"ח או פרטי - עליך לקבל הסבר על המצב ועל תוכנית הטיפול, כולל יתרונות/חסרונות/סיבוכים אפשריים, ולא רק עלויות.

בהצלחה

ציטוט

אני חושב שכבר כתבתי לפחות פעם אחת - אין לי כל יכולת לאבחן את מצבך דרך האינטרנט. קבע פגישה בהקדם עם הרופא האישי שלך לטיפול לפני שהמצב מחמיר. אם יחמיר - גם יתייקר ו/או יסתבך ו/או יכאב. ואז ממש תתחרט שלא מצאת לזה זמן בגלל סדר עדיפויות שגוי

ציטוט

תודה על התגובה, חלק ממנה היה קטוע אז אשמח אם ניתן להשלים זאת

לצערי עד לא טיפלתי בעניין שבוע אחלרי

האם מעבר לחוסר הנוחות ( אכילה בצד אחד וכו'), ניתן עוד להמתין עם המצב הזה של שן שבורה בחלק קטן וחשופה

כמובן שאני שואל ככל שניתן להתייחס עקרונית מרחוק ללא ראייה של השן.

תודה.

התחברות

בודק...