פורום
ניווט בפורום

החלטה על הצורך בטיפול שורש תוך כדי תהליך לסתימה

ציטוט

בס"ד

ערב טוב,

אשתי הגיע למרפאת השיניים לעשות סתימה.
הדנטס החל לקדוח בשן להוציא את הסתימה הישנה עד שהגיע אל השורש ואז הוא עצר כי כאב לה.
הדנטס פנה לאשתי ואמר לה לפתע שחייב לעשות טיפול שורש.
הדנטס עשה לה סתימה זמנית עם חומר שהורג את העצב (מה זה אומר בבקשה?)
ביקש ממנה לשוב ולהתחיל את הטיפול שורש בעוד שבוע (אין לנו מושג מה הכוונה! ומה הוא עושה)
הדנטס אמר שאם זו רק תעלה אחת זה בתוספת תשלום אחת.
הדנטס אמר שאם יש עוד תעלה לטפל בה זה טיפול ותשלום כפול.

התחושה היא כמו מסחטת כספים ולכן אשאל.

1. האם יש מציאות כזאת לקדוח את השן ואז להגיד הופה היי יש כאן טיפול שורש? (זה לא מנוע של רכב ומזכיר לי הרבה קומבינות וסיפורי סבתא של מוסכניקים...).

2. האם יש מציאות כזאת של טיפול שורש נפרד בכל תעלה? מדוע זה לא טיפול אחד לכל השן?

3. כיצד ניתן לדעת בוודאות שאין מצב להציל שן ויש צורך בעקירתה?

4. האם כתר זה חובה או שגם סתימה תחזיק מספר שנים?

5. האם יש מקום שבו ניתן לעשות שתל לשן אחת בעלות של עד 2,000₪ לשן? (אולי עדיף מכל ההתעסקות הזאת בשן)

6. האם זכותי לומר לרופא השיניים בשלב כזה (שחשים שמחרטט אותנו) שיעשה סתימה בלבד ללא טיפול שורש? (כי הרופא כמובן מצידו מדבר על זה בלי הפסקה).

7. מה זה טיפול שורש? מה מטרתו? מה אחוזי הצלחת הטיפול?

בתפילה לתשובות ב"ה.

אסף וקטי.

ציטוט

שלום לאסף וקטי. ראשית אעיר כי התחושה היא גם של חוסר אמון, אבל גם של זלזול והנ"ל מאוד צורם לי, כרופא וכאדם. ביטויים כמו מחרטטים אותנו, סיפורי סבתא, מוסכניקים, מסחטת כספים???

הרופא לא יכול ללמד אתכם רפואת שיניים ואת כל ההחלטות המקצועיות והאיבחונים, ועל כן אין זה הולם לרשום ביטויים מעליבים. הרופא בהחלט צריך לתת מידע על מצב השן ועל הטיפול בה, וייתכן ולא הוסבר מספיק, או שהוסבר ולא הבנתם. כמובן שאיני פוסק מהו מצב השן ואין לדעת דרך האינטרנט. יותר הולם הוא שתיגשו לקבלת הסבר מעמיק מהרופא האישי, ובוודאי מתוך גישה של רצון להבין ולטפל. אגב, רופאים שמנסים לבצע סתימות עמוקות ולא מייד לרוץ ולבצע טיפולי שורש וכתרים דווקא ראויים בעיניי להערכה!

כל טיפול שמבוצע צריך להיות מוסבר, ולקבל את הסכמת המטופל. במקרה ספציפי זה, כנראה שהיה חור מאוד עמוק מתחת לסתימה (לפי מה שהבנתי מהכתוב), והרופא רצה לבצע סילוק הסתימה והעששת, וסתימה חדשה. אך אם מסתבר תוך כדי טיפול שכבר החיידקים והריקבון חדרו אל העצב - לא אפשרי לבצע רק סתימה אלא להמשיך לניקוי העצב וביצוע סתימת שורש.

על טיפול שורש תוכל לקרוא כאן כדי להבין את התהליך. ברגע שיש צורך בטיפול שורש, אי אפשר לבצע רק סתימה או רק טיפול רק באחת התעלות של העצב בשן, אלא חייבים לטפל בכולן. ברוב המקרים יש לבצע מבנה לאחר מכן וכתר להגנה על השן. גם כאן נא לקרוא את ההסברים וכמובן לשאול את כל השאלות את הרופא האישי, לגבי תהליכים ומחירים, כדי לא להגיע שוב למשבר אמון.

לגבי מחירים - לא אכנס לנושא בכלל.

בהצלחה

ציטוט

אני מתנצל אם לקחת את דבריי באופן אישי.
אנו לא בוטחים באף אדם כי כולם מאכזבים.
אודה לך אם תעזור לנו לסגור מעגל בנושא.

מודים לך על המענה ומעריכים מאוד.

1. מדוע הדנטס לא הודיע קודם הסתימה שיש צורך בטיפול שורש? הרי הוא עשה צילום... ואת השן המקבילה מהצד השני הוא עקר כי אמר שהשורש הרוס (השן התנדנדה והיה מורסה גם ודלקת) ולא ניסה לטפל.

איך מגיעים למצב כזה שאתה מעוניין בסתימה בעלות 350₪ ולפתע דורשים ממך מעל 1,000₪ לטיפול? זו הונאה לדעתי.

לפתע יש חור בכיס ולא רק בשן. זה לא מקצועי בעיניי.

2. מדוע לא היה עדיף לעקור את השן ולהכין בסיס לשן תותבת ולשים כבר שן תותבת?

מדוע להתעסק בשן אם היא במצב קשה שכזה?
עוד 1,000₪ ושמים שתל לכל החיים וזהו זה.

האם יש יתרון של השן המקורית ביחס לשתל
שמצדיק את כל ההתעסקות הזאת עם השן?

נ.ב. תמחל לי אך דנטס התעלל בשן שלי
כשהייתי בבית ספר וסבלתי ממנה כל החיים
מאז עד שעקרתי אותה לאחרונה. הדנטס
פשוט ניסה לדחוף לי עליה כתר שלא
התאים לשן במשך רבע שעה ולבסוף
כשהוא הצליח וצהל הכתר נפלט שוב
לאחר מספר ימים וויתרתי מאז על הכתר
ועל הדנטס ועל כל סיפורי המעשיות שלו
אך נותרתי עם שן מתנדנדת מההתעללות
שלו בה שניסה בכל הכח שלו לדחוף אותה.

ברוך ה' השן שרדה 30 שנה בלי כתר!!!

אז תמחל לי שתכלס אני לא סובל דנטסים
כי אני מצפה מהם ל - 100% מקצועיות.
מקצועיות מתחילה בפריסה של כל המידע
והסיכונים בפני המטופל - קודם הטיפול!!!

ויש צורך גם בשיעורים כיצד לטפל בשיניים
וכיצד לשמור עליהם מפגעי המזון מה
שלא ראיתי עד כה מרפאת שיניים כלשהי
שמציעה זאת לאחר טיפולים של אלפי שקלים
וככה הלקוחות חוזרים עם שיניים שבורות.
רק כסף, כל המציאות סביבנו היא אך ורק - כסף!

אז באמת תמחל לי מכל הלב, כואב! אך זה המצב.
לא מאחל לאף אדם להגיע לדנטס חמדן וחרטטן!

ציטוט

תראה, איני נכנס לעימות איתך ולמעשה ההרגשה היא לא טובה כיוון שממה שאתה מתאר עולה שנתקלת בעברך באנשים שגרמו לך לא לסמוך יותר על אנשי מקצוע בכללותם. אבל זה כמו בתוכנית יצאת צדיק - והמסר הוא לא להתייאש, ובטח לא להחליט שעל רופאי השיניים חרטטנים או רמאים. בהחלט יש מרפאות רבות מאוד שהרפואה בהן נפלאה, אנשי המקצוע מעולים, וגם בהחלט מלמדות את המטופלים גם על המצב בפה וגם כיצד לשמור טוב יותר על השיניים הוחניכיים בהמשך, אחרת באמת מה שקורה זה שהמטופל משלם, מטפל, וחוזר עם עוד ועוד בעיות.

מצד שני, דע לך שאנו נתקלים לא מעט במטופלים שחושבים בטעות שאם "ישימו כסף" ויבצעו טיפול, הרי שאין צורך לבוא יותר אלא בבעייה הבאה, או שמזלזלים בהוראות ובהנחיות שלנו וממשיכים "לחפף" בבית בצחצוח, בתזונה, בתדירות הטיפולים למניעה במרפאה וכולי.

אני מאוד מאוד ממליץ על כמה דברים:

1. ללכת לרופא שיניים רק לאחר שקיבלת עליו המלצות מחברים / שכנים / משפחה וכולי, ולא לפי מחיר דווקא, ובטח לא לפי פרסומות באינטרנט / עיתונות וכולי.

2. לקבוע פגישת היכרות ובדיקה ראשונית, להתרשם מרמת ההסברים ומהסבלנות, ולא סתם לחפש פתרונות קסם או מחירים זולים וכולי. אם משהו לא נראה לך לעניין - קום ולך. שום דבר לא כובל אותך. אם לא קיבלת תשובות לשאלות או שההסברים לא נראו לך מקצועיים ו/או חסרי סבלנות - קום ולך.

3. בהחלט להשקיע אנרגיה ומאמץ מצד המטופל - להבין את המצב בפה, להבין את תוכנית הטיפול, לשאול שאלות ולהבין את התשובות, בהחלט לשאול על אלטרנטיבות וגם על כיצד להמשיך אחרי הטיפולים כדי להמשיך לשמור על פה בריא ונקי, וגם מטופח ויפה.

4. בהחלט לשאול על רמת הטיפולים והחומרים, ולא רק על עלויות. תמיד ברפואה לבקש את החומר הטוב ביותר, את הטכניקה הטובה ביותר - ולשלם בתשלומים אם צריך, אבל לא להתפשר על החומרים.

5. לא לעקור בשום אופן ולשים תותבות, אם אפשר להציל שן!

6. שום דבר הוא לא לכל החיים, בטח לא שתלים.

7. "אז תמחל לי שתכלס אני לא סובל דנטסים כי אני מצפה מהם ל - 100% מקצועיות." - אין מחילה, משפט לא הוגן. תמצא את הרופא שעליו אתה סומך, ואל תפסול מאות ואלפים של רופאים הגונים, ישרים וטובים. הם הרוב ולא המיעוט!

"מקצועיות מתחילה בפריסה של כל המידע - והסיכונים בפני המטופל - קודם הטיפול!!! " - עם המשפט הזה אני מסכים לחלוטין!  ולגבי המקרה שלך, אני מקווה ומאמין שהרופא ניסה להציל את השן מטיפול שורש ולבצע סתימה ורק כשהתברר שאין ברירה וחייבים לפי המצב לשנות את  התוכנית. אם היה לו רצון "רק להרוויח", מראש היה אומר שצריך טיפול שורש.

בהצלחה

ציטוט

בנוגע ל-
"בהחלט יש מרפאות רבות מאוד שהרפואה בהן נפלאה, אנשי המקצוע מעולים, וגם בהחלט מלמדות את המטופלים גם על המצב בפה וגם כיצד לשמור טוב יותר על השיניים הוחניכיים בהמשך."

אני מחפש אחר המרפאות האלה.
עדיין לא אסמוך על אף אדם,
אני סומך רק על ה' שיוביל אותנו
לדנטס שיעשה עבורנו את רצונו יתברך
לרפא את כאבנו וצרותנו אשר בפינו...

"כֹּה אָמַר יְהוָה אָרוּר הַגֶּבֶר - אֲשֶׁר יִבְטַח בָּאָדָם!
וְשָׂם בָּשָׂר - זְרֹעוֹ! (שליח ה' וידיו של ה' כביכול)
וּמִן יְהוָה - יָסוּר לִבּוֹ (זו התוצאה הסופית)".
ירמיה י"ז ה'

רק הקב"ה מרפא באמת ורק עליו אני סומך.
הדנטס הוא לא שליח ולא ידיו של ה' כלל,
הדנטס הוא בעל מקצוע שצריך לעשות
את עבודתו נאמנה ולשרת את הציבור.

לצערי אין יראת שמים בדורנו ולכן "מחפפים"
ולא עושים את העבודה - כרצונו יתברך ב- 100%.

ב- 100% משמע של כל דנטס ודנטס כרצונו יתברך,
וזה מתחיל "במה ששנאוי עליך אל תעשה לחבריך..."

כבעל מקצוע לשעבר, זה מאוד מאוד מאוד קשה!!!

אך זו הדרישה של הקב"ה שתהיה בנו יראת שמים
לעשות עבודתנו בצורה הטובה והאיכותית ביותר!!!

נשמע מדבריך שאתה עם יראת שמים בנושא הזה.

אשריך ותודה מכל הלב שנתת לב לדבריי.

בתפילה לרפואה שלימה לכל חולי עמו ישראל
ולכל בני האדם המייחלים לישועתו יתברך כהרף עין.

מסכים איתך 100% שעדיף לשלם יותר לעבודה
וחומרים איכותיים וטובים יותר. זה בכל תחום...

כך גם עדיף לכל דנטס "לשלם" ולהקדיש יותר
מזמנו ומחכמתו ומתבונתו לכל מטופל ומטופל.

כי מי "שמשלם" יותר מרוויח יותר בטווח הרחוק.
גם בעולם הזה וגם בעולם הבא שהלך ביראת ה'.

אודה לך אם תקרא ספר מעניין ושמו 'מסר משמים'
חפש בגוגל הוא ניתן להורדה/קריאה בחינם אונליין.

תצליח בדרכיך, ואשריך על הפורום הנפלא הזה!!!
מקנא בך על הזכויות. נותר לך רק דבר קטנטן ב"ה...

תודה מכל הלב ⁦❤️⁩

התחברות

בודק...