פורום
ניווט בפורום

שאלה על סתימה

ציטוט

יש לי צילום מלפני כחצי שנה ואני באמצע סדרה של כמה סתימות. ידוע באלו שיניים יש לבצע סתימה ומה האיזור וזה נראה לעין. בטיפול האחרון עברתי סתימה בשן אחורית עליונה אחרונה לפני שן בינה. הרופא לא ביצע צילום חדש אלא ביצע את הסתימה בידיעה שקיימת שם עששת ולא הזתכל בצילום למיטב ידעתי. האם זה לגיטימי ותקין? האם כל עוד הוא יודע שקיים חור ובאיזה איזור , אין צורך בצילום שמפרט על החור? אלא לקדוחלפי מראית עין עד שאין רקבון?
האם בצילום עתידי ניתן יהיה לראות אם יש עששת מתחת לסתימה?

ציטוט

יש כאן שאלות שאיני יכול לענות עליהן. איך אתה יודע שהוא לא איבחן את העששת בשן הזו בצילום? או מדוע החלטת שהוא לא צפה בצילום לפני שהחל בטיפול בשן זו? בכל מקרה, כל השאלות האלו ותשובות תוכל לקבל ממנו, מה איבחן וכיצד, ומה ביצע וכולי 

ציטוט

כמו שרשמתי, למיטב ידיעתי הוא לא צפנ בצילום. אני אדגיש ואומר, יש שם עששת והוא יודע וזה בסדר. אין לי טענה שהוא ביתע סתימה שלא לצורך או משהו כזה. הייתה עששת בשן ושה משהו שהוא היה מודע אליו עוד מהטיפוך הקודם והיה צורך בסתימה. השאלה שלי היא האם זה בסדר לבצע סתימה עשל שיש לה צילום מלפני חצי שנה בלי לדעת מה העומק של החור לפי צילום. הוא קדח בשן וביצע סתימה לפי מראית עין עד שהעששת סולקה, גם אם ראה את הצילום , בהתחשב בזה שזה צילום ישן שנאז ייתכן כי העששת התעמקה

ציטוט
ציטוט
ציטוט

אם ידוע שיש בשן זו עששת והיא צריכה סתימה, אזי  לא הבנתי מה השאלה. בכל מקרה כדאי לדעת כי צילום רנטגני אינו מדוייק כמו שאתה חושב, ויש תמיד פער לרעה בין העששת שנראית בצילום לבין העומק במציאות, בין היתר בגלל שזהו צילום דו מימדי של איבר שהוא תלת מימדי. לא כל איזור של השן נראה בצילום, כל שכן לא כל זווית של נגע העששת. ועל כן אם האיבחון הוא שיש צורך בטיפול בשן זו, הרופא מרדים ומתחיל לנקות בזהירות את העששת, עד שיגיע למצב של ניקיון מוחלט של החיידקים וחלקי השן הרקובים, ויבצע סתימה / שיחזור

ציטוט

הבנתי. כלומר צילום נשך מספיק בשביל לאבחן שיש עששת. וכל עוד הוא מצביע על עששת בשן, אין צורך בו מעבר לכך? זה מספיק שהרופא קודח בשן ובוחן את העששת לפי העין גם אם הצילום לא עדכני? אומר שוב, הצילום נעשה לפני כחצי שנה

ציטוט

בצילום נשך או סוגים אחרים אפשר לאבחן חלק מהבעיות, ובבדיקה קלינית (עין, מישוש, מכשירי עזר שונים) אפשר לאבחן חלק מהבעיות, וגם סיפור המקרה תורם לאבחנה (יש כאב/אין, כמה זמן כואב, מתי כואב וכולי).
צילום הינו תמונה דו מימדית בשחור-לבן/אפור של איבר תלת מימדי, והוא מספק רק חלק מתמונת המצב והאיבחון.

התחברות

בודק...