פורום
ניווט בפורום

כתרים

ציטוט

שלום,
האם מתכת בנוייה מכרום, קובאלט, ניקל,.. מתכת מתחת לכתר, היא טובה? האם יש בה בעיות?

ציטוט

שאלה מצויינת, ותשובה חד משמעית אין...

יש מאות ואולי יותר סוגים של מתכות וסגסוגות לבניית כתרים.  ויש גם טכניקות שונות, לבניית כתר על שן או לבניית כתר על שתל. כנ"ל גם הבדלים בבחירה לעיתים בין שן קדמית לשן אחורית.

לכל סוג יש יתרונות וחסרונות. בכל הסוגים בעידן המודרני יש גם ציפוי חרסינה עליהם. 

למשל מתכות אצילות כמו זהב ולפטינה מעולות לחניכיים ולא יחלידו לעולם. מצד שני הקישור של הרחסינה אליהן יותר חלש.

מתכות לא אצילות עלולות להחליד במשך השנים בתוך הפה ולעורר בעיות חניכיים בעיקר, ומצד שני הקישור לחרסינה אליהן טוב יותר.

בכל מקרה כתר שעל גבי מתכת בדרך כלל מחייב גם השחזה עמוקה יותר על חשבון חומר השן, ואם תהיה נסיגת חניכיים גם עלול להיראות פס כהה שהוא המתכת.

בעידן המודרני רופאים רבים במשך הזמן עוברים לביצוע כתרים ללא מתכת כלל, מזירקוניה מלאה או מחרסינה מלאה, או שילוב של זירקוניה וחרסינה. 

עוד נקודה למחשבה - לא רק סוג הכתר חשוב, אלא גם דייקנות ואיכות של הרופא המבצע ושל המעבדה המבצעת, וכן ביצוע החלק שמחבר בין השן לכתר - למשל אחרי טיפול שורש צריך לבנות את השן מחדש לפני שמרכיבים עליה כתר.

עוד מידע והסברים נמצאים בקישור הזה: 

חורים בשיניים, טיפול שורש, מבנים וכתרים - תשובות לשאלות נפוצות

ציטוט

תודה על התשובה. נתת לי הסבר יפה וטוב. יש לי כמה בירורים לגבי נסיגת שיניים:
יש לי שן אחורית, עשיתי טיפול שורש חוזר וכבר יש השחזה עמוקה, ומוכנה למתכת. השאלה היא תוך כמה שנים יהיה נסיגת שיניים כתוצאה ממתכת? והאם בעיה זו היא הפיכה או לא?
שאלה שנייה היא מה סוג החומר שמומלץ שיודבק על המתכת? חרסינה או זירקוניה? האם יש הבדל גדול במחירים?
ולאחרונה, האם כתר שמורכב מחרסינה או זירקוניה בלבד, בלי מתכת, במצב זה מומלץ למניעת נסיגת שיניים ומה החיסרון מצד שני? מחיר גבוה יותר או נמוך יותר?
אשמח לתשובה

התחברות

בודק...